2YSLCY-J 0,6/1 kV (EMC type)
Description
Frequency converters assure electromagnetic compatibility in plants and buildings, facility units and operating equipment where the fields of electromagnetic interference might cause adverse effects on the surroundings. Supply and connecting cable for medium mechanical stress in fixed installations and forced movements in dry, moist and wet surroundings, not usable for outdoor applications. Particularly suitable for use with industrial pumps, ventilators, conveyor belts and airconditioning installations. An interference-free operation of frequency converters is obtained due to the optimal screening.
Technical attributes
| Standards | adapted to DIN VDE 0250 |
| Conductor material | Cu, bare |
| Conductor type | Bare,> 16mm ² earth drilled and brought into the interstices |
| Conductor standard | with DIN VDE 0295 |
| Conductor category | 5 |
| Core colours | DIN VDE 0293 |
| Screening | electrostatic screen made of aluminium backed poliester tape and a second screen made of Cu-tinned wire braid |
| Outer sheath | PVC-mix YM2 |
| Outer sheath colour | transparent or transparent/orange |
| Temperature range min., mobile operation | -5 °C |
| Temperature range max., mobile operation | +70 °C |
| Temperature range min., fixed installation | -40 °C |
| Temperature range max., fixed installation | +70 °C |
| Nominal voltage Uo/U | 600/1000 V |
| Test voltage | 4000 V |
| Insulation resistance | 200 mind. MΩ x km |
| Bending radius | 15 x cable Ø |
| RoHS-compliant | ja yes |
Product table
| PNr. | product name | remember | |||
| Weight ca. [kg] | Cu-weight [kg] | Outer-Ø ca. [mm] | Outer sheath colour | ||
| 00109001 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 1,5 transp. | ||||
| 217.00 | 95,00 | 10,40 | transparent | ||
| 00109002 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 2,5 transp. | ||||
| 242.00 | 150,00 | 12,10 | transparent | ||
| 00109003 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 4 transp. | ||||
| 330.00 | 235,00 | 14,50 | transparent | ||
| 00109004 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 6 transp. | ||||
| 425.00 | 320,00 | 16,40 | transparent | ||
| 00109005 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 10 transp. | ||||
| 635.00 | 533,00 | 19,30 | transparent | ||
| 00109006 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 16 transp. | ||||
| 917.00 | 789,00 | 21,90 | transparent | ||
| 00109007 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 25 transp. | ||||
| 1328.00 | 1236,00 | 26,60 | transparent | ||
| 00109008 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 35 transp. | ||||
| 1785.00 | 1662,00 | 29,90 | transparent | ||
| 00109009 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 50 transp. | ||||
| 2417.00 | 2345,00 | 35,00 | transparent | ||
| 00109010 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 70 transp. | ||||
| 3298.00 | 3196,00 | 39,40 | transparent | ||
| 00109011 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 95 transp. | ||||
| 4600,00 | 4316,00 | 46,00 | transparent | ||
| 00109012 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 120 transp. | ||||
| 6600,00 | 5435,00 | 51,90 | transparent | ||
| 00109013 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 150 transp. | ||||
| 6418.00 | 6394,00 | 57,50 | transparent | ||
| 00109014 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 185 transp. | ||||
| 7714.00 | 7639,00 | 61,10 | transparent | ||
| 00109016 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 4 x 240 transp. | ||||
| 12150,00 | 10013,00 | 69,00 | transparent | ||
| 00109024 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 3x6 + 3G1,0 transp | ||||
| 376.00 | 298,00 | 15,00 | transparent | ||
| 00109026 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 3 x 10 + 3 x 1,5 transp | ||||
| 538.00 | 491,00 | 18,40 | transparent | ||
| 00109030 | 2YSLCY-J 0,6/1kV 3 x 25 + 3 G 4 transp | ||||
| 1138,00 | 1138,00 | 25,30 | transparent | ||

